Mehmet Akif Ersoy’un Sit Alanında Yıkılan Evi İçin 12 Yıl Sonra Soruşturma

 

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde, İstiklal Marşı’mızın yazarı mili şair Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunun geçtiği ve SİT alanında bulunan evin 12 yıl önce izinsiz yıkılmasıyla ilgili savcılık soruşturma başlattı.

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde, İstiklal Marşı’nın yazarı mili şair Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunun geçtiği ve SİT alanında bulunan evin izinsiz yıkılmasıyla ilgili savcılık soruşturma başlattı.
Camicedit Mahallesi, Şair Mehmet Akif Ersoy Sokak’ta, kentsel SİT alanındaki, Reşit Tümer’e ait koruma altındaki, Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunun geçtiği 2 katlı, tescilli kagir ev, 2001 yılında yıkıldı. Olay, 12 yıl sonra fark edilince basına yansıdı.
Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tuncer, 7 yıl önce kendisi başkan seçildikten sonra yıkılan ve uzun süreden bu yana otopark olarak kullanılan Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunun geçtiği evin arsasını kamulaştırmak için harekete geçtiklerini ve arsanın değerini belirlemek için başlatılan hukuki sürecin devam ettiğini belirterek;
“Bu süreç tamamlanıp arsayı kamulaştırdıktan sonra üzerine evi yeniden yapacağız. Elimizde evin orijinal halini gösteren resimler var. Bu resimlere göre evi yeniden inşa edip müze haline getireceğiz. Mehmet Akif Ersoy’un doğum yeri nüfus cüzdanında Bayramiç olarak gözüküyor. 12 yaşına kadarda bu evde yaşadığı biliniyor. Bir çok anı yazısında Bayramiç’ten ve bu evden bahsediyor. Onun mirasına sahip çıkacağız.”dedi.
Bayramiç Cumhuriyet Savcılığı, SİT alanıdaki evin izinsiz olarak yıkıldığı yönündeki haberler üzerine soruşturma başlatarak, Bayramiç Belediyesi’nden bu süreçle ilgili belgeleri istedi. Evi yakan veya yakanlar tespit edilmesi halinde haklarında yasal işlem yapılacağı belirtildi.

 
 
 

0 Yorumlar

İlk yorumu yazabilirsiniz....

 
 

Yorum yaz!