Mehmet Akif’in hatim merasimine Kosova da katıldı

 


Kuruculuğunu Mehmet Akif Ersoy’un ailesinin ve ona gönül verenlerin yaptığı Mehmet Akif Ersoy Düşünce Derneği (AKİF-DER) Milli şairimizin ruhuna ithafen hatim indirdi.

Duası Kosova Prizren ‘de tarihi Sinan Paşa Camiin, İstanbul’da Fatih Camii, Ankara’da Taceddin Cami, Kastamonu’da Nasrullah Paşa Cami, Balıkesir’de Zağanos Paşa Camii, Tokat’ta Ali Paşa camii, Kayseri’de Merkez Kalenderhane Camii olmak üzere yurdun bir çok vilayetinde yapılacak.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Dernek Genel Başkanı Mehmet Akif Işık, Akif’in aynı zamanda Kur’an şairi olarak anıldığının altını çizerek, “Mehmet Akif, bir hafızı Kur’andı. Yazarken hep o ruhu yazdı, şiirlerine o ruhu yansıttı, sözlerine, hayatına o imbikten yansımalar yaptı. Dernek olarak, ailesiyle birlikte onun aziz ruhu için üyelerimizle güzel bir gelenek başlattık. İnşallah bu yıl ilk olarak başlattığımız hatim okuma geleneğini bundan sonra her yıl Ramazan ayının son cumasında sürdüreceğiz, dedi. Başkan Işık, bu yılki hatimlerin duası için Fatih, Altındağ, Kastamonu, Balıkesir ve Tokat Müftüleri ile görüştüklerini ifade ederek, “Müftülerimizle görüştük. 17 Ağustos Cuma günü ikindi namazından önce Kosova Prizren ‘de tarihi Sinan Paşa Camiin’de, İstanbul’da Fatih Camiinde, Ankara’da Taceddin Camiinde, Kastamonu’da Nasrullah paşa camiinde, Tokat’ta Ali Paşa Camiinde, Balıkesir’de Zağanos Paşa camiinde ve Kayseri’de Merkez Kalenderhane Camiinde hatim duası yapılacak. Başta derneğimize gönül verenler olmak üzere Mehmet Akif Ersoy’u seven tüm halkımızı programımıza davet ediyoruz, dedi.

AKİF-Der Başkanı Işık, hatim duası için seçilen üç caminin özellikle tercih edildiğini belirterek; “Fatih, Mehmet Akif’in doğduğu yer, Fatih Cami ise hem onun hemde babasının güzel hizmetler verdiği, eğitim aldığı, eğitim verdiği bir yer. Bu nedenle Akif’in ata diyarı Kosova’da tarihi Sinan paşa camiinde merasim yapılırken, İstanbul’daki dua mekanımız Fatih Camii oldu. Ankara’da ise İstiklal Marşını yazdığı mekanın hemen yanındaki Taceddin Camisi. Kastamonu’da onun vaaz ve irşad faaliyetlerini yürüttüğü ve önemli vaazlar verdiği Nasrullah Paşa camiini tercih ettik. Bilindiği gibi Tokat Akif’in annesinin şehridir, orada da Ali Paşa Camiinde merasim yapılacak. Yine Akif’in Balıkesir’de vaaz verdiği Zağanos Paşa Camiini de bu hatim merasimi halkasına dahil ettik. Kayseridi ise merkez Kalenderhane Camii dua merasimine eklendi. Böylece hem hatırasını yad ettik, hemde onun sessinin yankılandığı mekanlarda aziz ruhuna ithafen dualar edilmesini, Kur’an okunması istedik, dedi.

AKİF-Der Başkanı Işık, icra edilecek hatim merasimine Mehmet Akif Ersoy’u seven, onun yazılarına, şiirlerine gönül veren herkesi davet ederek, “Akif’in ailesi İstanbul’da Fatih Camiindeki programa katılabilecek. Diğer vilayetlerdeki programa ise dernek kurucuları ve üyelerimiz iştirak edecek. Halkımızı programımıza bekliyoruz, dedi. Başkan Işık, Kosova’daki programı Uluslararası İnsani yardım Kuruluşu (IHH)’nun da destek verdiğini belirterek. Kendilerine verdikleri destek için teşekkür ediyoruz, dedi.
haber7

 
 
 

0 Yorumlar

İlk yorumu yazabilirsiniz....

 
 

Yorum yaz!